Choď na obsah Choď na menu
 

TV GUIDE 1999

3. 7. 2013

TV: Thriller navždy zmenil pohľad na videoklipy. Kde si prišiel na ten nápad?

michael-jackson-announces-that-he-will-perform-at-a-concert-that-will-benefit-the-children-of-korea-118--m-2.jpgMJ: Môj brat Jackie prišiel do môjho domu a povedal: „Pozeráš sa na tú šou, čo je v televízii? Všetko čo robia je, že púšťajú muziku. Je to MTV.“ Pustil som si to a zistil, že je to veľmi zaujímavé. Nepáčilo sa mi ale to, že všetky videá boli len koláže z obrázkov. Myslel som si, že keby som toto tiež robil, urobil by som niečo, čo by ľudí viac pobavilo. Mojim snom bolo urobiť niečo so začiatkom, prostriedkom a koncom, ako krátky film.

TV: Dokázal si si predstaviť, že Thriller a ďalšie videá z toho albumu vymrštia tvoju kariéru do stratosféry?

MJ: Vážne som nepremýšľal ako si ten album povedie, iba som chcel vytvoriť niečo, na čo by som sa rád pozeral. A mojim cieľom bolo urobiť niečo strašidelné, vtipné a vzrušujúce.

TV: Ako sa teraz pozeráš na celé toto obdobie?

MJ: Vidím to ako šťastné a zároveň smutné obdobie. A vzrušujúce obdobie. Pretože v tej dobe sa splnilo veľa mojich snov.

TV: Povedal si, že to bol tiež smutný čas.

MJ: Áno. Keď nedostanem presne to, čo hľadám, som z toho smutný.

TV: Myslíš tým, že album nebol presne taký, ako si chcel?

MJ: Nie úplne.

TV: Ktoré piesne ťa sklamali?

MJ: Wanna Be Starting Something. Písanie piesní je veľmi frustrujúce. Na nahrávku musíš dostať presne to, čo sa ti odohráva v hlave. Keď to počujem tu (ukazuje na hlavu), je to nádherné. Potom to musím nejako preniesť na nahrávku. The Girl Is Mine nebolo tiež presne to, čo som chcel, ale je to veľmi pekná pieseň. Ale Billie Jean je tu. Na tom som pracoval veľmi ťažko. Tri týždne som robil len na jednom konkrétnom zvuku.

TV: Rukavice, biele ponožky, červené sako – kto prišiel s týmito vecami?

MJ: Rukavice boli... proste som si myslel, že jedna je viac cool ako dve. Rád kladiem dôraz na pohyb. Oči idú presne tam, kde je biela – rukavice. A nohy, keď tancuješ, môžeš dať význam pohybu určitej časti tela, keď na tom máš iba trochu svetla. A dizajn saka – mohol by som si sadnúť s tými, ktorí to vyrobili a povedať im, kde presne chcem aký dizajn a gombík. Ale ja už taký vzhľad nenosím. Je smutné zostávať v minulosti. Preto nedržím svoje ceny a trofeje doma. Žiadne zlaté albumy, žiadne Grammy. Sú v pivnici. Nemám rád, keď som pyšný, pretože by som mohol cítiť, že už nemám čo dosiahnuť. A to nie je pravda.

TV: Myslíš, že tvoje najtvorivejšie obdobie ešte len príde?

MJ: Myslím, že najtvorivejšie obdobie už prichádza, ale chcel by som sa dostať do iných oblastí, nielen vydávať album za albumom.

TV: Existujú podľa teba teraz umelci, ktorí robia v muzike niečo zaujímavé?

MJ: Sú tu niektorí úžasní umelci, ale nemyslím si, že niekto robí niečo nové. Väčšina z nich proste robí zo starého nové.

TV: Je niekto, s kým by si chcel pracovať?

MJ: Je mnoho umelcov, ktorých obdivujem, ale pracovať by som s nimi nechcel.

TV: Aká je tvoja obľúbená hudba?

MJ: Asi budeš šokovaný. Dnes ráno som si spieval Rodgers and Hammerstein. To sú veci, ktoré si po dome spievam – My favourite things z filmu Sound of Music a Absend minded me od Streisand. Som tiež fanúšik starých MGM muzikantov.

TV: Akú pieseň najradšej predvádzaš?

MJ: Billie Jean, ale iba vtedy, ak nemusím robiť tú istú vec. Obecenstvo chce vždy to isté. Musím tancovať Moonwalk (smiech). Rád by som to urobil inak.

TV: Akí sú dnes tvoji poslucháči?

MJ: Neviem. Snažím sa písať dobrú hudbu, a ak sa im to páči, majú to radi. Nepremýšľam nad ich zložením. Nahrávacia spoločnosť sa ma snaží prinútiť, aby som takto premýšľal, ale ja chcem robiť iba to, čo by som si sám rád počúvol.

TV: Je tu nejaký nový Michael pre nové milénium?

MJ: Áno, plánujem hneď niekoľko vecí. Všetko bude úplne iné, než to, čo som robil predtým. Na novom albume je pieseň nazvaná I Have This Dream, je to pieseň milénia o svete a prostredí, ktorú som napísal spoločne s Carole Bayer a Davidom Fosterom.

TV: Myslíš, že pôjdeš znovu na turné?

MJ: Nemyslím, príliš ma to vyčerpáva.

TV: Málokedy cestuješ bez preoblečenia. Prečo?

MJ: Nevidím iný spôsob. Skúsil som všetko (smiech). Tučné preoblečenie, mníšky, šašov. Halloween je pre mňa najlepší.

TV: Myslíš, že jedného dňa budeš môcť okolo nás chodiť bez preoblečenia?

MJ: Preobliekam sa z rôznych dôvodov. Rád študujem ľudí – ako michael-jackson-1988.jpgmucha na stene. Dokonca i keď sú to dve staré dámy sediace na lavičke alebo deti na hojdačke. Pretože ja neviem aké to je žiť život ako oni. Raz som bol v obchode s hudbou a boli tam dve dievčatá, ktoré sa o mne bavili nad mojim albumom. Ja som stál tesne vedľa nich. To bolo úžasné! Páčilo sa mi to. Ale keď idem von len tak, nebavím sa. Ľudia mi hovoria: „Prečo proste nejdeme na nejakú párty?“ Ako náhle tam však vojdem, je párty koniec. Aspoň pre mňa. Je to pre nich zábava a všetci mi ukazujú vizitky a hovoria: „Pamätáš si ma? Stretli sme sa tam a tam...“ a ja poviem: „Nie, nepamätám sa.“ Ja si to tam jednoducho nemôžem užiť. Stále hrajú len moje pesničky. Neprišiel som tam preto, aby som počúval svoju vlastnú hudbu. A naraz všetci kričia: „Tancuj!“ No ja by som rád pre zmenu videl tancovať vás.

TV: Kvôli tomu čo o tebe píše bulvár, myslíš si, že ľudia budú posudzovať tvoju hudbu objektívne?

MJ: Nemyslím, pretože zo mňa urobili monštrum, šialeného, divného človeka. Ja taký nie som.

TV: Je tu niečo, pomocou čoho by si zmenil ich názor?

MJ: No, všetko čo môžem urobiť je, že budem sám sebou a budem tvoriť zo svojej duše. Ale oni si vezmú z toho čo chcú a zmanipulujú to.

TV: Sú tu ľudia, ktorí si myslia, že si divný, pretože máš v dome exotické zvieratá.

MJ: Boh vytvoril zvieratá. A sú nádherné. Mám ich rád ako Jane Goodall (antropologička) alebo ostatní milovníci prírody. Nevidím na mojom vzťahu k zvieratám nič divné.

TV: A čo plastické operácie?

MJ: Každý v Hollywoode má plastiku! Neviem prečo ma kvôli tomu tak osočujú. Tlač to miluje. A ide iba o môj nos, vieš. Aj Elvis mal prerobený nos, Lisa Marie mi to povedala. A oni mi stále nedajú pokoj. Nie je to fér.

TV: OK, teraz, keď si sa zmienil o Lise Marie, čítala som, že by s tebou stále chcela mať dieťa. Je to pravda?

MJ: Pamätám si, že takto to jednu dobu cítila (smiech). Nezáleží na tom čo hovorím – táto otázka mi robí problémy. V ďalšom čísle TV Guide bude napísané: „Lisa prehlásila, že ho už nikdy nechce vidieť.“

TV: Ste vy dvaja priatelia?

MJ: Lisa je sladká. Mám ju veľmi rád a sme priatelia. A kto vie, čo prinesie budúcnosť? Nemám poňatia, čo cíti teraz. Poviem len toto. Chodieva ku mne, debatujeme po telefóne, proste takto.

TV: Myslíš si, že sa ešte oženíš?

MJ: To by bolo pekné.

TV: Čo by ťa prinútilo urobiť to potretie?

MJ: Muselo by ma to omráčiť. Musíš niekoho vidieť a povedať si: „To je ono. To je tá pravá!“

TV: Cítil si to pri oboch svojich svadbách?

MJ: Áno, iste.

TV: Prial by si si, aby si bol stále ženatý?

MJ: Áno, prial. Ale musíš urobiť, čo je najlepšie. Čo sa stane, stane sa. Musíš to rešpektovať.

TV: Kto sú tvoji najbližší priatelia?

MJ: Elizabeth, samozrejme. Každý štvrtok chodíme do kina.

TV: Chodíte do verejného kina?

MJ: Chcel som ísť do Warner Bros Studio, ale ona odmietla. Povedala: „Nie, vezmem ťa von.“ Tak som šiel do normálneho kina, zvyčajne je tam prázdno, pretože ľudia v tom čase pracujú. Pracovníci nás vítajú „Wow, poďte ďalej!“ a my sme ešte nikdy neplatili. A to sme práve tí, ktorí si to môžu dovoliť (smiech).

TV: Poďme sa porozprávať o tvojich deťoch. Musím sa ťa spýtať na tie veci, čo písali noviny, že ty a Debbie nie ste biologickí rodičia, že ona bola oplodnená vajíčkom inej ženy.

MJ: To je šialené. Sú to výmysly, nie je to pravda.

TV: Žijú deti s tebou v Neverlande?

MJ: Boli v Neverlande pred dvoma týždňami. Myslím si, že po prvé pochopili, že je to ich domov. Vždy si mysleli, že je to nejaký hotel. Všade zostávame v hoteloch. Nepochopili, že vláčik a stanica, to všetko je pre nich. Teraz hovoria: „Chcem ísť do Neverlandu!“

TV: Aké sú osobnosti?

michael_jackson_37.jpgMJ: Prince mi celý deň hovorí, že by chcel robiť filmy. Tak som mu kúpil kameru a povedal: „Čo budeme robiť dnes?“ a on na to: „Star Wars!“ Tak sme postavili na stôl nejaké figúrky a natáčali. A Paris teraz začína chodiť a hovoriť. Je strašne zlatá. Som prekvapený, že má rada bábiky. Moja sestra Janet ich nemala rada. Bola chlapčenský typ. Myslel som si, že Paris bude taká istá, ale nie je.

TV: Meníš im plienky a kŕmiš ich?

MJ: Áno, robím to rád. Myslel som, že som na to pripravený, pretože som prečítal snáď všetko o tom ako sa starať o dieťa, ale je to oveľa vzrušujúcejšie, než som si kedy dokázal predstaviť. Jediné, čo ma mrzí je, že som nemal deti skôr.

TV: Spievaš a tancuješ pre ne?

MJ: Tak ich upokojujem, keď plačú. Keď začnem tancovať, upokoja sa.

TV: Chcel by si viac detí?

MJ: Určite. Povedal som svojmu otcovi, že prekonám jeho rekord. On ich má 10.

TV: Aký je teraz vzťah medzi tebou a tvojim otcom?

MJ: Teraz s ním mám ten najlepší vzťah, aký som kedy mal. Myslím, že s vekom a časom sa stáva dobrým človekom. Proste mi povie: „Čo robíš? Ješ? To som chcel vedieť.“ Nie: „Podpísal si tú zmluvu?“ Proste chce vedieť, či som v poriadku, je to pekné. A moja mama je ako anjel.

TV: V 41 rokoch si šťastný?

MJ: Obvykle som šťastný. Nedovolím ničomu, aby ma položilo. Milujem zvuk vody, vtákov a smiechu. Milujem všetko skutočné, prírodné, nevinné. Nikdy by som už nešiel do klubu alebo na párty. To som robil, keď som bol dieťa a už ma to viac nezaujíma.

TV: Čítala som článok, v ktorom si povedal, že keby si nemal možnosť pomáhať deťom celého sveta, zabil by si sa. Naozaj to tak cítiš?

MJ: Vždy som to tak cítil. Pretože potom by som nemal pre čo žiť.

TV: Nie pre seba a svoju vlastnú tvorivosť?

MJ: To by ma nezaujímalo. Všetko čo robím je ovplyvnené týmto spôsobom nevinnosti. A prírodou, to je celé. Myslím, že tak to má byť.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.